Koncentratory tlenu dzielimy na:

przenośne koncentratory tlenu

stacjonarne koncentratory tlenu

 

Najnowocześniejszy przenośny koncentrator tlenu jest  doskonałym wyborem dla tych, którzy muszą korzystać z tlenoterapii, ale nie mają zamiaru ograniczać swoich codziennych czynności.

 

Są to zasilane bateryjnie przenośne koncentratory tlenu. W przeciwieństwie do pierwszych modeli, które ujrzały światło, bateria wersji nowej generacji jest długotrwała, nawet do 5 godzin. To nie wszystko, często można włożyć drugą, dodatkową baterię, która załącza się, jak pierwsza generuje niski poziom energii, aby koncentrator tlenu mógł działać nawet do 10 godzin. Ponadto w zestawie często znajduje się zewnętrzna ładowarka z adapterem, dzięki czemu można naładować akumulator w każdej sytuacji. Krótko mówiąc, brak zasilania w przenośnych koncentratorach tlenu w modelach nowej generacji jest naprawdę niemożliwy. Długotrwała praca na baterii jest to cecha, która sprawia że takie modele są bardziej niż słusznym wyborem. Inną cechą jest niski poziom hałasu, który generują te urządzenia.

Przede wszystkim należy pamiętać, że najnowsze modele przenośnych koncentratorów tlenu są bardzo lekkie. W większości przypadków osiągają maksymalną wagę 8 kg, ale ultralekkie modele, które ważą zaledwie około 2 kg, są obecnie szeroko rozpowszechnione. Oznacza to możliwość ich transportu bez żadnych problemów, nawet w przypadku szczególnie poważnych chorób.

Często mogą być przenoszone na wiele różnych sposobów. Przenośny generator tlenu może być wyposażony w kółka jak prawdziwe wózki. Mniejsze modele przenośnych koncentratorów tlenu mają na wyposażeniu torby umożliwiające łatwe przenoszenie. Ale to nie wszystko czasami można wyposażyć koncentrator tlenu w plecak, który zapewnia maksymalną swobodę ruchu, wolne ręce, i poprawia w ten sposób wygodę.

 

W przypadku wyboru stacjonarnego koncentratora tlenu należy zwrócić szczególną uwagę na stężenie tlenu na wyjściu aparatu w całym zakresie oferowanego przepływu tlenu. Prawidłowa wartość stężenia tlenu powinna wynosić około 93% ? 3 %. Oczywiście ważne jest, aby sprawdzić, czy koncentrator tlenu jest w posiadaniu kółek, tak aby można było łatwo go przemieszczać po domu.

Ważnym parametrem domowego generatora tlenu jest niski poziom hałasu. W większości przypadków aparatów tlenowych domowego przeznaczenia ich konstrukcja jest smukła, dzięki czemu można wstawić koncentrator w każdym pomieszczeniu, nawet w mniejszych mieszkaniach.

Stacjonarny koncentrator tlenu zasilany jest bezpośrednio z gniazdka elektrycznego.  Elektryczny koncentrator tlenu musi zatem koniecznie być w posiadaniu bardzo długiego kabla.